Co warto wiedzieć o rehabilitacji

Co to jest rehabilitacja

Rehabilitacja jest zespołem skomplikowanych działań, które mają na celu walkę z defektami zdrowotnymi i których końcowym efektem ma być przywrócenie maksymalnej i optymalnej funkcji w sferach – psychicznej, społecznej i przede wszystkim fizycznej. Można powiedzieć, że rehabilitacja Tarchomin jest walką z wszelkimi niepełnosprawnościami. Walka ta jest trudna i bardzo czasochłonna. Kluczowe w osiągnięciu końcowych efektów będzie przede wszystkim nastawienie pacjentów – to oni muszą chcieć ponad wszystko wrócić do stanu, który jak najbardziej będzie przypominał ten sprzed wypadku, choroby itd. Jej celem jest zapewnienie wszelkim osobom niepełnosprawnym jak najbardziej godziwego życia, przydatności społecznej, bezpieczeństwa społecznego i poczucia zadowolenia.

Jak rozwijała się rehabilitacja

Warto powiedzieć, że termin niepełnosprawności pojawił się wraz z rozwojem medycyny. W przeszłości wiele chorób prowadziło do szybkiej śmierci, lecz wraz z rozwojem tej dziedziny stały się one uleczalne lub można je odpowiednio spowalniać. Zwykle ich jedyną konsekwencją jest pozostawienie jakiegoś rodzaju upośledzenia. To z kolei jest dla pacjenta zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem. Dlaczego? Ponieważ z jednej strony, dzięki wyleczeniu lub spowolnieniu choroby otrzymuje niejako drugie życie. Ta druga szansa jest jednak zwykle obarczona nowymi problemami i wyrzeczeniami, które związane są z chorobą i z którymi pacjent musi nauczyć się żyć każdego dnia. Z tego właśnie powodu powstała rehabilitacja, która za cel stawia maksymalnie zbliżone odtworzenie stanu zdrowia pacjenta sprzed choroby, wypadku lub jakiegokolwiek innego zdarzenia. Nie zawsze jednak pełny powrót do zdrowia jest możliwy i w takich przypadkach rehabilitacja ma pomagać z deficytami zdrowotnymi i pozwolić pacjentowi na jak największe ułatwienie życia w nowej sytuacji.

Jakie są cele rehabilitacji

Rehabilitacja musi być przede wszystkim kompleksowa, nieprzerwana i rozpoczęta w jak najwcześniejszym etapie. To pozwala na szybszy powrót do życia zawodowego oraz rodzinnego. W skład rehabilitacja dzieci białołękarehabilitacji wchodzi rehabilitacja lecznicza, zawodowa i społeczna. Na jakość życia osoby po urazie mają wpływ jej stan zdrowia, pozycja zawodowa oraz pozycja zajmowana w społeczeństwie. Celem rehabilitacji jest zwiększenie jakości życia nie tylko w odczuciu obiektywnym, lecz także subiektywnym. Zajmuje się ograniczeniem skutków choroby, przyspieszeniem leczenia i przystosowaniem pacjenta do życia w nowych warunkach. W jej skład wchodzi również rehabilitacja psychologiczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

17 + 19 =