Nieruchomości w leasingu

Leasing z długim terminem

Leasing nieruchomości to inwestowanie – wynajem, dzierżawa w nieruchomości, do których mogą należeć całe hale produkcyjne, biura, lokale użytkowe, punkty sprzedażowe, agencje i miejsca o specjalistycznym przeznaczeniu. Mogą to być także magazyny, albo miejsca do czasowego przechowywania innych środków trwałych, na przykład uszkodzonych urządzeń magazynowanych przeznaczonych do recyklingu. Czas spłaty i przeniesienie własności, jeśli chodzi o leasing nieruchomości może trwać nawet kilkanaście lat. W leasingu „drobnym” np aut, spłata rat leasingowych wynosi maksymalnie 6 lat.

Leasing bez windykacji

W braniu kredytu na nieruchomości pierwsze skrzypce grają banki, które finansują nam nabycie nieruchomości. Dużo łatwiej, a to za sprawą mniejszych wymagań finansowych i formalności jest otrzymać leasing, ponieważ leasingowana nieruchomość należy do leasingodawcy. Jeśli korzystający nie wywiązuje się ze spłaty leasingu nieruchomości, finansujący nie musi wchodzić w procesy windykacyjne. Właśnie w kredycie hipotecznym stykamy się z bardziej uciążliwymi procesami windykacyjnymi. Warto tutaj jednak wziąć pod uwagę fakt, że najlepiej w przypadku nieruchomości z gruntami wybrać leasing finansowy, gdyż przy wyborze leasingu operacyjnego na budynek i tak trzeba będzie podpisać kolejną umowę leasingu finansowego na ziemię pod tę nieruchomość.

Leasing zwrotny

Leasing nieruchomości to wieloletnia umowa, która wiąże się z wykupem nieruchomości po preferencyjnej cenie. Może wystąpić również odsprzedanie nieruchomości firmie leasingowej z podpisaniem umowy najmu i korzystania z danej nieruchomości. Taka sytuacja jest charakterystyczna dla leasingu zwrotnego. Dzięki temu firma może pozyskać duże środki finansowe, które do tej leasingpory były zamrożone w postaci właśnie tej nieruchomości. To świetny sposób, gdy potrzebuje się środków pieniężnych na rozwój przedsiębiorstwa lub na jakąś większą inwestycję. Warto jednak pamiętać o tym, żeby leasing nieruchomości był dobrze przemyślaną decyzją, gdyż będzie to obciążenie finansowe firmy na bardzo długi okres czasu. Tylko dokładna analiza swojego przedsiębiorstwa oraz perspektyw danego segmentu rynku pozwoli na podjęcie rzeczowej decyzji na temat tego, czy leasing będzie dobrym rozwiązaniem, czy może okaże się zbyt dużym obciążeniem dla firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × 5 =